A szakemberek napjainkban magasabb elvárásokat támasztanak a munkájukkal szemben. Azok a munkavállalók, akik hajlandóak feladni a biztos pozíciójukat és az ismeretlenbe ugrani, már nem elégszenek meg a versenyképes fizetéssel, hanem megfelelő kompenzációt várnak el juttatások, prémiumok, otthoni munkavégzés, előrelépési lehetőségek és munkahelyi biztonság formájában.
A kultúra átgondolása
A folyamatos siker érdekében a munkaadóknak lehetőség szerint meg kell felelniük az álláskeresők követelményeinek – így lényegében az emberek elsőbbséget élveznek a profittal szemben.
A cégvezetők többféle módon tehetik vonzóbbá cégüket. A munkáltatói márka fejlesztése elengedhetetlen – mérlegelje, hogy a vállalatról alkotott kép valóban tükrözi-e a cég értékeit – modern, befogadó, barátságos, progresszív és tud valódi értéket kínálni a munkavállalóknak? Vizsgálja meg, mit mondanak az emberek a cégről az interneten – a negatív véleményeket kivizsgálják vagy figyelmen kívül hagyják? Egyes részlegeken nagy a fluktuáció – miért van ez? Végeznek-e rendszeres munkavállalói elégedettségi felméréseket, és intézkednek-e ezek alapján?
A juttatások mérlegelése
A Reed 2022 végén, 298 munkavállaló részvételével Magyarországon végzett felmérése meglepő eltéréseket tárt az alkalmazottak ténylegesen kapott és elvárt juttatásai között. Az emelkedő megélhetési költségek mellett nem meglepő, hogy a lista élén az éves fizetésemelés (58%) állt, majd ezt követték a SZÉP-kártyás béren kívüli juttatások (55%) és rugalmas munkaidő (54%). A jelenleg kapott előnyök azonban jelentősen eltérnek ettől: az élen a SZÉP-kártya (37%), a számítógép-használat (32%) és a teljesítménybónusz (20%) állt, a negyedik és az ötödik pedig a rugalmas munkaidő (18%) és az éves fizetésemelés (14%) lett.
A magyarországi főnököknek a nagyvárosokon kívül lakó szakemberek távoli munkavégzése iránt is nyitottabbnak kellene lenniük több otthoni munkavégzési lehetőség biztosításával. Felmérésünk rávilágított, hogy a válaszadók 69%-a a hibrid munkastílust, míg 24%-uk a teljes távmunkát részesítené előnyben.
Toborzási stratégiák
A szakemberek iránti nagy kereslet arra készteti a munkaadókat, hogy újragondolják az elvárásaikat, és többen nyitottak arra, hogy tapasztalatlan, de konkrét soft skillekkel rendelkező jelölteket vegyenek fel, majd a vállalat igényeinek megfelelően képezzék ki őket.
Az új tehetségek megszerzésének kulcsa a toborzási és kiválasztási folyamatok pontosítása és csökkentése, valamint a változó piaci tendenciák ismerete volt – és ez 2023-ban is folytatódik. Ebben segíthetnek a tapasztalt toborzási tanácsadók, akik tanácsokat tudnak adni a cégvezetőknek a változó munkaerőpiacról, és meg tudnak keresni olyan kulcsfontosságú szakembereket, akik esetleg nem keresik aktívan az új lehetőségeket, de nyitottak a javaslatokra.
Egy másik megfontolandó lehetőség az ideiglenes munkaerő-toborzás, amely egyre népszerűbb, mivel rugalmasságot biztosít az alkalmazottaknak, és lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy teszteljék a szakembereket, mielőtt határozatlan idejű szerződést ajánlanának.
Az alkalmazottak mindenekelőtt azt szeretnék, hogy megbecsüljék, értékeljék és megfelelően díjazzák a munkájukat ebben a nehéz időszakban.
A 2023-as magyarországi bérútmutató beszerzése
A Reed magyarországi bérútmutatója feltárja a változásokat, a legfontosabb trendeket és az előrejelzéseket az ország legnépszerűbb és legdinamikusabban fejlődő szerepköreire vonatkozóan – töltse le most ingyenes, 2023-as magyarországi bérútmutatónkat. Felhasználható az irányelvek és gyakorlatok kialakításához, a karrierrel kapcsolatos döntések meghozatalához, valamint a jövő évi és későbbi fizetések kiszámításához különböző ágazatokban.