A legjobb tippek az interjú előtti idegesség legyőzésére, hogy a legtöbbet hozza ki magából
Állásinterjúra menni idegőrlő élmény lehet még a legmagabiztosabb személyeknek is. Az interjúk rendkívül különböző formájúak lehetnek, a négyszemközti megbeszéléstől a bizottság előtt zajló interjúkig; egy hétköznapi, kávé melletti beszélgetéstől a kimerítő szakmai kikérdezésig.
A következő tanács a legtöbb szituációban használható, és a munkaerőt felvevő menedzserek, illetve interjúztatók visszajelzésein alapul. Azzal a céllal terveztük, hogy segítsen Önnek a legtöbbet kihozni az interjúból, és hogy maximalizálja az esélyeket az ideális állás megszerzéséhez. Íme öt kulcsfontosságú dolog, amelyet figyelembe kell vennie, amikor egy interjúra készül fel.
Hogyan készüljön fel egy interjúra:
Alaposan nézzen utána a cégnek: látogasson el a weboldalára, ismerkedjen meg a csoportfelépítéssel, és keressen rá bármilyen, a céggel kapcsolatos cikkekre. A cég történetének, jelen helyzetének és értékeinek megértése lehetővé teszi, hogy válaszait ezeknek az elképzeléseknek megfelelően alakítsa.
Például, ha tudja, hogy a szervezet pillanatnyilag szervezetátalakításon megy keresztül, beszélhet a korábbi beosztásában szerzett tapasztalatairól változások, átalakítások kezelésével kapcsolatban. Arra is rákérdezhet, hogy idővel módosul-e munkaköre. A vállalat megismerésére tett erőfeszítések azt mutatják az interjúztatónak, hogy Ön valóban érdeklődik a szervezet iránt és elgondolkodott azon, milyen lehet nekik dolgozni most és a jövőben.
Egy jó HR tanácsadónak gazdag tudással kell rendelkeznie a munkáltatóval kapcsolatban.
Olvassa el a munkaleírást
A munkaleírást megtalálja a hirdetésben, melyre jelentkezett. Ha mégsem, a tanácsadója biztosítja ezt az Ön számára. Határozza meg azokat a feladatokat, melyekben már volt korábbi tapasztalata, és készüljön fel rá, hogy ezekről a lehető legnagyobb részletességgel beszéljen. Legyen őszinte azokkal a területekkel kapcsolatban, melyekben nincs tapasztalata, és jelezze a tanulásra való hajlandóságát, például egy új képesség megemlítésével, melyet az előző beosztásában kellett megszereznie.
Figyeljen oda olyan más előnyös tulajdonságokra is, amelyeket a menedzser kereshet, például hasonló ipari tapasztalat, rendszerismeret vagy személyes jellemzők, és bizonyosodjon meg róla, hogy mindezeket be is tudja bizonyítani, illetve ki tudja fejteni, miképpen tudnák ezek a vállalat érdekeit szolgálni.
Válaszoljon a feltett kérdésekre
Időnként nehéz lehet pontosan a feltett kérdésre válaszolni egy interjún. Sok ember hajlamos elkalandozni, mikor ideges, és valami egészen másról beszél, ha nem értette meg az eredeti kérdést.
Mikor elhangzik egy kérdés, vegyen mély lélegzetet és adjon magának néhány másodpercet a válasz fejben való felvázolására. Ne féljen ezt megtenni. Sokkal jobb tartani egy rövid szünetet a gondolatai összeszedésére, mint belekezdeni egy rosszul előkészített válaszba. Amennyiben bizonytalan abban, mi pontosan a kérdés, kérje meg az interjúztatót, hogy magyarázza el vagy fogalmazza át azt. Ez nem fogja rossz színben feltüntetni Önt, de megvédi attól, hogy blöffölnie kelljen a válaszadáskor, ami egyaránt összezavarja az interjúztatót és Önt is.
Hangsúlyozza a pozitívumokat
Nagyon fontos, hogy pozitív benyomást hagyjon az interjúztatóban önmagával és a munkatapasztalataival kapcsolatban. Ez nehézkes lehet, mikor az előző munkahelyeiről való távozást tárgyalják, vagy épp elmagyarázza az önéletrajzban bemutatott munkaviszonyban lévő réseket. Próbáljon meg diplomatikus, de mégis őszinte lenni. Nem illik negatív hangnemben beszélni a korábbi feletteseiről, tehát próbálja meg kihangsúlyozni továbbállásának pozitív elemeit. Például ahelyett, hogy azt mondaná, hogy a korábbi főnökét nehéz volt kezelni és megfelelni neki, talán beszéljen arról, mennyire szeretett volna olyan szerepet, ahol van lehetősége fejlesztéseket javasolni és nagyobb felelősséghez jutni. Ahelyett, hogy azt mondaná, hogy túl sok volt a túlóra és alul volt fizetve, mondja azt, hogy olyan karriert szeretett volna, ahol jobb a munka/magánélet egyensúlya.
Egyre több olyan ember, aki korábban évekig megszakítás nélkül dolgozott, kénytelen elbocsátásokkal vagy munkanélküli időszakokkal szembenézni. Próbáljon itt ismét arra koncentrálni, milyen módon sikerült kihasználnia ezt a munkától távol töltött időt, például volt lehetősége egy új szakmai képesítést megszerezni, más országokat és kultúrákat megismerni, vagy egyszerűen csak átgondolni, mi az, amit igazán vár a következő karrierlépésétől.
Végül, legyen kreatív
Mivel a munkaerőpiac megerősödött az elmúlt években, a munkáltatók növelték a munkaerő-felvételi folyamatok szigorúságát. Új kérdezési technikák lettek kidolgozva annak érdekében, hogy tesztelhessék és megkülönböztethessék az alkalmas jelölteket a kiemelkedőktől. Az olyan kérdések, mint "Mit tenne, ha megnyerné a lottót?" vagy "Ha hajótörést szenvedne egy lakatlan szigeten, mi lenne az az egyetlen tárgy, amely nélkül nem tudna élni?" arra lettek kitalálva, hogy lehetőséget adjanak Önnek kreativitásának bizonyítására, és hogy ezáltal kitűnjön a tömegből. Legyen innovatív a válaszai során, és hogy tényleg a legtöbbet hozza ki az ilyen helyzetekből, próbálja azon tulajdonságait megmutatni, melyeket a munkaadó kereshet. Alighanem a "Felmondanék a munkahelyemen" az első dolog, ami eszébe jutna, ha megnyerné a lottót, de valószínűleg nem ez az, amit a munkaadók hallani szeretnének. Engedje szabadjára a kreativitását és adjon valami olyasmit az interjúztatónak, amire emlékezni fog – csak bizonyosodjon meg arról, hogy az pozitív!